Kā rodas alerģijas? Kāpēc tās kļūst sastopamas arvien biežāk? Vai tiešām pašas vien esam vainīgas? Vai ir iespējams darīt vēl kaut ko bez regulāras zāļu dzeršanas, lai izvairītos no tām?
Birka: bērna uzturs
Imunitāte ir viens no biežāk dzirdētajiem vārdiem aukstajā, slapjajā sezonā, kad vakaros drēgns, rītos mitrs un šķiet, ka baciļus var ieelpot teju visur. Vai tiešām mazo bērnu vecākiem jāaizmirst par jebkādām izklaidēm ārpus mājas, lai pasargātu mazuļus no slimošanas? Protams, labāk mazos nevest uz lielveikaliem laikā, kad apkārt visi slimo, tomēr ir daži vienkārši ieteikumi, kā ar uzturu varam stiprināt…
Nav noslēpums, ka bērni mīl našķus. Katrai māmiņai, atnākot no veikala, nācies dzirdēt savu mazo vaicājam: „Mammu, tu man kaut ko garšīgu atnesi?” Nu un vecākiem krietni vien jāpalauza galva, lai mazajam kārumniekam domātais našķis būtu ne vien salds un bet arī veselīgs.
Kad satiekas vairākas māmiņas, visbiežāk saruna ir par bērniem. Kā mazie attīstās, kas jauns apkārtnes bērnu skoliņās un attīstības grupās, par niķiem un stiķiem un, protams, par ēšanu. Šis ir jautājums, kas laiku pa laikam kļūst aktuāls katrā mājā.
Putriņu un biezenīšu laiks jau aiz muguras, tomēr bērniņš vēl ir tik mazs. Tas, ko viņš ēd, ir ļoti svarīgi jaunā cilvēka attīstībai un veselībai nākotnē. Tāpēc brīdī, kad pusdienu galdam pievienojas jaunākais ģimenes loceklis, svarīgi pārdomāt, lai kopējās maltītes būtu veselīgas.
Šķiet, tikai vakar mazais bija bezpalīdzīga kūniņa, bet šodien viņš jau priecīgi guldzina, savā nodabā spēlējoties uz paklāja. Tāpat nemanot ir pienācis laiks pirmajam solim uz patstāvību – piebarojuma uzsākšanai. Šis ir atbildīgs solis mammas un bērna dzīvē. No tā, cik veiksmīgi izdosies uzsākt piebarošanu, var būt atkarīgs tik daudz. Kā mazais attīstīsies, viņa pašsajūta un, protams, veselība. Īstais laiks…
Pirmais piebarojums, putra un dārzeņu biezenīši – aiz muguras. Tev šķiet, ka bērns jau pieaudzis, jo beidzot jūs visi kopīgi ieturaties pie viena galda. Tomēr mazajam joprojām nepieciešams savs ēšanas režīms. Lai gan šķiet, ka divgadnieks, trīsgadnieks vai pat piecgadnieks ir teju vai liels cilvēks, viņa gremošanas sistēma un pārējie orgāni joprojām attīstās. Tāpēc tas, kā un ko viņš ēd,…
Graudaugi ir uzturvielām bagāts, lielisks enerģijas avots, kas nodrošinās tavu mazuli ar ogļhidrātiem, olbaltumvielām, vitamīniem, šķiedrvielām un minerālvielām, kas savukārt ir svarīgi mazuļa attīstībai. Graudaugi ir lēna pārtika, tas nozīmē, ka tie nodrošina lēnu cukura līmeņa paaugstināšanos asinīs, līdz ar to tiek paildzināta sāta sajūta. Katram graudaugam ir kaut kas īpašs, kas to izceļ citu labību vidū, bet pamatā graudaugi…
Liekā svara un aptaukošanās problēmu cēloņi bērniem ir tādi paši, kā pieaugušajiem – hormonālais disbalanss, mazkustīgs dzīves veids un pārāk liela enerģijas uzņemšana ar ēdienu. Ja pieaugušie (ne visi, bet lielākā daļa) paši spēj apzināt un atrisināt problēmu, tad bērniem ir nepieciešama vecāku palīdzība. Bet vairumā gadījumu tieši vecāki ir vainīgi bērna liekā svara problēmās.
Ievēro režīmu. Regulārās ēdienreizes ir ļoti svarīgas augošam organismam, tāpēc ikdienas ēdienreizes plāno vienā un tajā pašā laikā. Bērna kuņģītis ir maziņš, tāpēc starp ēdienreizēm viņam bieži prasās kādas uzkodas. Čipsu, cepumu un konfekšu vietā, piedāvā augļus, sieru vai citu veselīgu našķi. Ļauj mazajam izvēlēties. Dod mazajam izvēles iespēju, bet pieturies pie veselīgas ēšanas principiem. Piemēram, pilngraudu brokastu pārslas ar…